Gsm Sinyal Güçlendirici Nedir? Nasıl Çalışır?

Gsm Sinyal Güçlendirici Nedir? Nasıl Çalışır?

GSM Sinyal Yükselticiler üç öğeden oluşmaktadır. Dış Anten, Yükseltici ve İç Anten. Hücre alımını arttıran bir sistem oluşturan bu cihazlar, zayıflatıcı diye tabir ettiğimiz çevresel etkenleri minimuma indirerek, sinyal seviyenizi baz istasyonundan alarak arttırmaya yaramaktadır.

Bir cep telefonu sinyal yükseltici aldığınızda genellikle yükseltici amplifikatör içeren bu sistemde maksimum sinyal kazancı uygulanan cihaz kalitesine göre yükselmektedir.

Dış antenin çalışma gücü ve duyarlılığı hücresel bir kuleye sinyal gönderilmesini ve iletilmesini sağlamaktadır. Genellikle dB kazanımı dediğimiz bu sinyal gücü alımı telefonlara 7 db’nin altında gelmektedir. Kullanılan malzemelerin kalitesine oranla 10 dB’lik bir güç kazanabilinmektedir. Önemli sistem elemanlarından bir diğeri ise kablodur. Türkiyede üretilen çeşitli kabloların iç yapıları ile Gsmsinyalguclendirici.com da sattığımız ürünlerdeki kablolar arasında mm ve iç aksam farkı bulunmaktadır. Çinden gelen yükseltici cihazlarda kullandığımız orjinal kablolar kısa sürede bozulduğu için özellikle cihazları Amerikan RG6 kablolarıyla bağladığımız süreçte hiç bir sorun (dış etkenler, yağmur ve kar gibi) yaşanmamıştır.

Cep telefonu sinyal yükselticisinin temel amacı mevcut cep telefonu sinyalini arabanızın, ofisinizin, iş istasyonunuzun veya evinizin çevresinde alıp güçlendirmektir. Yükseltmeden sonra sinyal alımı veya sinyal zayıflamasıyla bölgeye yeniden yayınlanır. Alımı, harici anteni ve dahili anteni yükseltmek için bir amplifikatörden başka, kapalı anten ve yükselticili tek bir ünite olarak cep telefonu güçlendiriciler, kapalı hücre telefonu sinyal yükselticiler haline getirmektedir.

Telefonum neden çekmiyor?

Cep telefonu sinyalinin gücü genellikle çeşitli engellerden etkilenir. Buna, ağaçlar, binalar ve tepelerdeki inşaat malzemeleri gibi mesafe gibi doğal engeller dahildir. Burada, alım yükselme sistemi gelir. Bir cep telefonunun mobil sinyalinin, bir hücresel şebekenin cep telefonuna gönderdiği dBm cinsinden hesaplanan sinyalin gücüne atıfta bulunduğunu unutmayın.

Cep Telefonu Sinyal Yükseltici Nasıl Çalışır?

Öncelikle, cep telefonu alımı dış anten tarafından yakalanır. Daha sonra hücresel tekrarlayıcı ile güçlendirilir ve binanın veya aracın iç anteni vasıtasıyla yeniden yayınlanır. Sonuç, telefonunuzun daha uzaktaki yerlerde bile daha fazla sayıda barın bulunduğu doruğa ulaşan bir sinyal alımına dönüşür. Ardından, daha net aramaları (tekrar aramaları bırakmazsınız) ve daha hızlı İnternet tarama ve hızlı veri indirme ve yüklemelerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Cihazlar Hangi Operatörlerle Çalışır?

Firmamızın getirmiş olduğu GsmSinyalGuclendirici ürünleri Turkcell de dahil olmak üzere, özellikle neredeyse tüm hücresel taşıyıcılarla birlikte çalışmaktadır. Destekleyiciler aynı zamanda her tür hücresel aygıtla çalışırlar. 2G sesli, 3G veri ve 4G LTE gelişmiş ağlardan gelen veri ve ses hızları, seçtiğiniz güçlendiriciye bağlı olarak artırılır.

GSM Sinyal Yükseltici Cihaz Pil Tasarrufu Sağlar!

Cihazlarımızın aslında çok bahsetmediğimiz diğer başka avantajı, cep telefonunuzun pil ömrünün 180 dakikalık fazladan konuşma süresi kadar uzatmasıdır. Sinyal arama nedeniyle çekim gücü düşük yerlerde telefonunuz daha fazla pil tüketimi yapar ve bu nedenle düşük sinyalli bölgelerde güçlü sinyale bağlanmak amacıyla efor sarfeder. Bu efor cep telefonu sinyal güçlendirici sayesinde ciddi şekilde düşer ve pil tasarrufu sağlanır.

GSM Sinyal Yükseltici Mantığı Nedir?

Sinyal gücü, bir referans noktasındaki elektrik alan büyüklüğüne atıfta bulunur; bu, iletimi yapan antenden biraz uzaktır. Sinyal kuvveti alan şiddeti veya alınan sinyal seviyesi olarak da bilinir. Telefonunuzda konuşurken, ses mobil cihaz tarafından elektrik sinyallerine dönüştürülür ve radyo dalgaları olarak iletilir.

Konuştuğunuz kişinin telefonu, daha sonra elektrik sinyallerini kişinin duyabileceği ses haline dönüştürür. Ev, araba veya deniz gemisi için herhangi bir cep telefonu sinyal yükseltici bu iletimi güçlendirmek için çalışır.

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (28)

 • Murat C. cevap

  Tüm yorumlarınız mail listemizden cevaplanmaktadır. İstediğiniz tüm detayları bu başlık altından sorabilir, gsm sinyal güçlendirici ile ilgili bilgi alabilir, cep telefonunuz çekmiyorsa sorunlarınızı gidermek için danışabilirsiniz.

  10 Kasım 2017 , 18:38
  • yunus cerrah cevap

   merhaba çalışma mantığını anlayamadım kablosunu nereye takıyoruz 12v enerjimi veriyoruz

   3 Eylül 2019 , 01:53
   • gsm cevap

    Yunus bey merhaba,

    Evet cihazlarin hepsi farkli watt ve amper degerine sahip adaptorler ile calismaktalar. Alacaginiz cihaza gore 5 Watt veya 12 Watt beslemeye ihtiyac duymaktadir.

    3 Eylül 2019 , 02:34
    • Eyüp cevap

     Bulunduğum yerde evimin iki bina ötesine kadar 4g/LTE sinyali alabiliyorum ama telefonum evde sadece 3g çekiyor. 900MHz den 2600 MHz e kadar birçok farklı yükseltici var. Telefonumun evde 4g çekmesi ve daha hızlı internet kullanabilmek için ne tarz bir yükseltici almam gerekir? Cevabınızı mail olarak alabilirsem memnun olurum. Umarım spama düşmez.

     5 Mayıs 2020 , 17:05
     • Mustafa

      Cep telefonu operatörlerimiz farklı da olsa, Köydeki evimde birden fazla operatörün sinyalini tek bir cihaz aynı anda yukseltebiliyormu ? Yada tek bir tane operatör seçme hakkımızı var ve aynı anda kaç telefona destek verebiliyor …?

      2 Ocak 2021 , 21:55
    • Murat ÇETİN cevap

     Merhaba benim evimde telefon çekmiyor ben Vodafone kullanıyorum diğer hane halkı türk Telekom kullanıyor tek cihazla sorunu çözebilir miyiz.

     29 Ağustos 2022 , 23:07
     • gsm

      Murat bey merhaba, evet tüm operatörlere uyumlu ürünlerimiz olduğu gibi tek operatöre göre de cihaz satışı yapmaktayız. Detaylı bilgiyi sitemizdeki gsmsinyalguclendirici.com/sik-sorulan-sorular sayfasına bakarak gerekli ölçümler sonucu alabilir veya bize 0212 699 21 06 numaralı santralimizden ulaşabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

      17 Ekim 2022 , 14:09
  • Ali cevap

   Fiyatı ni Irene bilirmiyim

   10 Kasım 2022 , 10:46
   • gsm cevap

    Ali bey merhaba, fiyat bilgisi alabilmeniz için bölgenizde yayın yapan baz istasyonlarının frekans bilgilerine ihtiyacımız bulunmaktadır. Bölgenizde hangi bantta yayın yapılıyor ise o banta uyumlu cihaz almanızı tavsiye etmekteyiz. Bu konuyla ilgili gsmsinyalguclendirici.com/iletisim sekmesinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Teşekkürler.

    29 Mart 2023 , 14:13
 • Yavuz YILDIZ cevap

  Selamlar
  Ben bu yukselticinin fiyatini öğrenmek istiyorum.

  3 G/ 4.5 G icin akilli telefonlarda kullanilacak.
  sistem yurt dişindada mesala gemiye monte edilse karaya uzak mesafelerden çekermi ?
  Normal şartlarda karaya 10 kilometre yaklaştikça cep telefonlari çekip kapsami alanina girmeye başliyor.
  Daha önce gemiye taktiğiniz oldumu ?

  Yavuz YILDIZ

  4 Eylül 2018 , 22:58
  • gsm cevap

   Yavuz bey merhaba, pek çok gemi ve yat firmasına bu cihazlardan vermekteyiz. Denizden 10 km açıkta baz istasyonun gücü yüksek ise 2G bazen 3G sinyali dahi net alabilmektedir. Bu tür bir alanda kullanmanızı tavsiye edeceğimiz cihazımız GSG 500 modelimiz olacaktır. Bu konuda size detaylı bilgi verebilmemiz için iletişim kısmından bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla…

   2 Ekim 2018 , 23:58
 • Ömet cevap

  Merhaba yeni aldığımız dairede aramalar kesik kesik ve internete 4.5gyle zar zor giriyorum evin konumu merkezde odaların 2si arka cephede kalıyor ama ön konumdaki odalarda da çekmiyor hangi modeli tercih etmeliyim şimdiden teşekkür ederim

  17 Mart 2019 , 02:32
 • gsm cevap

  Merhaba Ömer bey gsmsinyalguclendirici.com ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler. Sitemizde http://www.gsmsinyalguclendirici.com/sik-sorulan-sorular linkini inceleyerek bize sayfada yer alan yönergelere göre bant ve metrekare bilgisini paylaşırsanız, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

  22 Mart 2019 , 19:14
  • Mustafa cevap

   Cep telefonu operatörlerimiz farklı da olsa, Köydeki evimde birden fazla operatörün sinyalini tek bir cihaz aynı anda yukseltebiliyormu ? Yada tek bir tane operatör seçme hakkımızı var ve aynı anda kaç telefona destek verebiliyor …?

   2 Ocak 2021 , 21:56
 • Adnan cevap

  Slm. Öncelikle yaylada dağda Benin bir otel tarzı yerim var burda cep telefonu çekim gücü az internet e 3G yada 4G yok buraya nasıl bir güçlendirici takılabilir

  18 Mayıs 2019 , 16:22
 • ERCAN cevap

  Merhaba, Bu cihaz nasıl çalışıyor baz istasyonu gibi kendi kapsama alanındaki tüm telefonların sinyal ? gücünümü artırıyor? yoksa sadece 1-2 telefona bağlantı yoluyla mı sinyal gücünü artırıyor?
  Örnek vermek gerekirse 50 hanelik sinyali zayıf olan bir köye hizmet verebilirmi?
  Eğer yanıtınız evetse birde fiyat rica ediyorum

  29 Mayıs 2019 , 14:48
 • Ömer faruk cevap

  Merhaba, yurtdışında gsm güçlendirici getirmiştim ama bi türlü kuramıyoru, markası vegatel vt2 1800 yardımcı olurmusumuz!

  25 Temmuz 2019 , 23:59
  • gsm cevap

   Merhaba, maalesef yurtdışı veya farklı sekillerde edindiğiniz kalitesi bilinmeyen cihazlara destek verememekteyiz. Daha önce bu sekilde hizmet verdigimiz bazi cihazlarin sorunlari firmamiza mal edildigi icin prensiplerimizi bu yönde degistirmis bulunmaktayiz. Yardimci olamadigimiz icin ozur dileriz.

   3 Eylül 2019 , 02:32
 • Rıdvan Yıldırım cevap

  FIYATLARINI GÖNDEREBILIR MISINIZ SIZE ZAHMET

  12 Ocak 2020 , 18:00
  • gsm cevap

   Rıdvan bey merhaba, telefon sinyal yükseltici cihazlarımızın fiyat bilgilerine mbgtekno.com adresimizden ulaşabilirsiniz.

   9 Şubat 2020 , 21:04
 • Sadık durak cevap

  Merhaba. Ben köydeki yazlığımda gsm çekim problemi yaşıyorum. Etrafımızda yakın alan içerisinde komşu yazlıklarda bulunuyor. Bahçelerimiz sınır. Biz bu cihazı kurduğumuzda kendi telimizi tanımlayıp veya cihaz ağına şifre koyarak koruyabilirmiyiz. Yoksa cihazın kapsama alanına giren her cep telefonu benim cihazım üzerinden gsm hattına erişim sağlarmı. Ben diğer komşuların bağlanmasını istemiyorum. Bu mümkünmü.

  29 Mart 2020 , 01:13
 • A.samet zengince cevap

  Rica etsem fiyatlariyla ilgili mail atarmisiniz memleketimizde sinyal sorunu yasiyoruz yardimci olurmusunuz

  1 Nisan 2020 , 17:48
 • Ömer Faruk cevap

  İyi günler ben Van Gürpınar’a yeni atanan bir öğretmenim.Bulunduğum yerde hiçbir şebeke çekmiyor servis yok diyor kısacası ama bazı sabit noktalarda bir çubukta olsa çekim mevcut o da konuşurken gidiyor. Uydu net mevcut 10 GB aylık ama o da ancak bize yetiyor .Ögrencilerin hiçbiri canli dersi takip edemiyor bazilarinin evinde TV yok ama akıllı telefon var onu da servis olmadığı için kullanamiyorlar.Bize çok acil bir şekilde yardım gerekli ilginiz için teşekkür ederim.

  29 Eylül 2020 , 07:14
  • gsm cevap

   Hocam merhabalar, maalesef cihaz setlerimiz minimum 2 diş sinyalin bulunmadığı noktalarda performanslı şekilde çalışmayacaktır. Fizik kurallarına göre cihazlarımız, olmayan sinyali üreten değil aldığını daha güçlü şekilde arttıran cihazlardır. Bu nedenle dış alanda interneti aldığınız 2 diş sinyalin bulunduğu bir çatı veya yükselti mevcut ise cihazlarımızla ilgili yardımcı olmaya çalışırız. İyi çalışmalar…

   23 Ekim 2020 , 17:14
 • hasan cevap

  meraba bizim dernekde cep çekmiyor istanbulda tuhaf ama çekmiyor bizde düşünüyoruz sinyal yükseltici fiat alabilirmiyiz 4.5 g çekmesi lazım birde ne kadar kişi faydalana bilir

  10 Ekim 2020 , 19:59
  • gsm cevap

   Tabi cihazlarımızla ilgili fiyat bilgilerine gsmsinyalguclendirici.com/iletisim kismindaki numaralarımızdan veya mbgtekno.com adresimizden ulaşabilirsiniz. Frekans tespitinin ardından size uygun 4G cihazın hangisi olduğu bilgisini paylaşabiliriz. İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dileriz.

   23 Ekim 2020 , 17:15
 • Lütfi Barışmaz cevap

  Meb köyde telefon sadece cam önünde çekiyor 3 g sinyal güçlendirici alsam ev içinde telefonlarımız çeker mi

  19 Ocak 2021 , 15:12
 • Aykut yalçın cevap

  Yeni evim de cep telefonu az çekiyor ve mobil veri alımı da aynı oranda 2 veya 3 diş çekiyor. Benim sorum gsm sinyal güçlendirici alırsam mobil veriyi de güçlendirmiş olurmuyum. Ben cep telefonunu pc ye bağlayıp mobil veri alarak pc de oyun oynuyorum. 3 diş çekmesi beni kurtarmıyor full çekmesi gerekiyor. Bunu sağlayabilirmi.

  23 Mayıs 2021 , 12:03

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir