Sık Sorulan Sorular

Soru: ÜRÜNLERLE İLGİLİ YASAL SORUN YAŞAR MIYIM?

Cevap: Türkiye’de GSM Sinyal Güçlendiricileri resmi yollarla Türkiye’ye getiren tek firma MBG Bilişim’dir. CE ve COD sertifikası bulunan firmamız Aselsan, Roketsan, Tübitak, Emniyet Genel Müdürlüğü ve TSK’nın tüm birimleri dahil Türkiye’nin önde gelen tüm kurum ve kuruluşlarına ürün satışı yapmaktadır. (Referanslarımız için tıklayın)

Ayrıca ürünlerimiz Ticaret Bakanlığı yönetmeliklerine göre 2 (iki) sene garanti ve 15 gün koşulsuz şartsız iade güvencesi ile satılmaktadır. İnternette “Gsm Sinyal Güçlendirici” adı altında ürünlerimize benzer pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak hem anakart güçleri hem de web sitesinde adresi dahi bulunmayan faturasız ve yasal olmayan ürün satışı yapan bu siteler nedeniyle resmi kurumlarla sorun yaşamanız çok muhtemeldir.

Soru: KÖYDE TELEFONLAR ÇEKMİYOR. BU CİHAZ KÖYÜN TAMAMINA YA DA SİNYAL OLMAYAN YERE SİNYAL VERİR Mİ?

Cevap: Hayır! Genellikle en çok sorulan sorular arasında bulunan “Köyde evin dışında telefon 1 diş çekiyor bu cihazı alsam işimi görür mü?” sorununu çözmek için cihazı kullanacağınız evin çatısında minimum 2 diş sinyal bulunması gerekmektedir.

Aksi takdirde dış alanda sinyal yoksa veya 1 diş sinyal var ise cihazlarımız kendi başına sinyal üretmediği için işinize yaramayacaktır.

Minimum 2 diş sinyal bulunan çatılarda ise evin içine GSG 500 ve üzeri güçte bir cihaz kullanmanız sonrasında sinyal dağıtacak gücü sağlayabilirsiniz.

Evin dışında sinyal azaldıkça içerideki cihazın gücünün yükseltilmesi gerekmektedir. 

Repeater cihazlarının hiç biri bağ, bahçe, köy veya yayla kısacası açık alanlarda baz istasyonu gibi çalışmaz. Köy veya mezra gibi alanlarda mahallenin ortasına koyup sinyal alamazsınız.

Cihazlar dışarıdaki temiz ve sağlıklı sinyali ev, ofis veya fabrika, otopark, düğün salonu, gemi güverteleri, konteyner vb. sinyalin girmediği kapalı alanlara taşınmasını sağlar.

Soru: CİHAZLARIN SAĞLIĞA VEYA ÇEVREYE ZARARI BULUNUYOR MU?

Cevap: Hayır. Cihazlarımız sıfırdan radyasyon üretmediği için gsm sinyal güçlendirici olmadan çekiyor olsaydı maruz kalacağınız telefon sinyalinin aynısını, cihaz vasıtasıyla içeri taşımanıza yaramaktadır. Evinizde sıfırdan sinyal üreten modem cihazınız bizim cihazımızdan 10 kat daha fazla radyasyon üretmektedir.

Soru: CİHAZLARINIZIN GARANTİSİ VAR MI?

Cevap: Evet. Tüm cihazlarımızı Beylikdüzü Merkez Ofisimizde test ederek müşterilerimize göndermekteyiz. Ancak sorun yaşama ihtimalinize karşın tüm ürünlerimiz 2  yıl firmamız garantisi kapsamındadır. Bozuk veya sorunlu cihazlarda anında birebir değişim yapılmaktadır. 

2 yıl sonunda cihaz, anten veya konnektör gibi oluşabilecek tüm ihtiyaçlarınızda, parça fiyatlarımızda minimum %5 fiyat indirimi uygulanmaktadır.

Soru: ALACAĞIM CİHAZ TELEFONUMA GELEN SİNYAL İLE UYUMLU MU? BULUNDUĞUM BÖLGEDEKİ FREKANSI NASIL ÖĞRENİRİM?

FREKANS TESTİ NASIL YAPILIR?

Cevap: Bölgenizde sinyal yayan baz istasyonunun hangi frekanstan yayın yaptığını bilmiyorsanız, telefonun en sağlıklı çektiği yerde (bu çatı veya kapı önü ya da binanıza max. 50 mt uzaklıktaki bir bölge de olabilir) bir Samsung telefon ile (kod sadece Samsung modellerinde çalışır) önce ;

  • 3G Frekansını Öğrenmek İçin:

Telefonunuzun Ayarlar kısmına giriyor – Bağlantılar – Mobil Ağlar sekmesine tıklıyoruz. Telefonu 2G – 3G otomatik konumuna getiriyoruz.  Ardından *#0011# tuşlaması yaparak, çıkan siyah Service Mode ekranın görselini Whatsapp üzerinden destek hattımıza (0212 699 21 06) göndermeniz sonucunda hangi frekanstan yayın aldığınızı görüyor ve bölgenizde çalışacak cihazı belirleyebiliyoruz.

  • 4G Frekansını Öğrenmek İçin:

Bölgenizdeki 4.5G frekansını öğrenmek için Samsung marka telefonunuzla yine üstteki menüden LTE – 3G – 2G otomatiğe alarak aynı işlemi yapabilirsiniz.

Android telefon kullanıyorsanız, Cellmapper (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz) veya Netmonitor (Buraya tıklayarak indirebilirsiniz) programlarını indirerek bölgenizde yayın yapan baz istasyonlarının 2G, 3G veya 4.5G baz frekanslarını ölçebilirsiniz.

Ölçüm yapacağınız yerde hangi bant sağlıklı ise (2G ise telefonu 2G’ye 3G ise 3G’ye 4G ise telefonu 4G’ye) almanız gerekmektedir.

IPhone telefonlar açık kaynak kod kullanmadığı için maalesef ölçüm programı bulunmamaktadır. 

Bu nedenle almak istediğiniz cihaz ile ilgili aradığınızda öncelikle cihaz kullanacağınız kapalı alanın metrekaresi ve bölgenizde hangi frekans değerinin sağlıklı olduğunu bilmeniz, bizim size yüzde yüz çalışacak ve performans alacağınız cihazı tavsiye etmemizi sağlayacaktır. 

Satın almadan önce bize belirtmeniz gereken en önemli nokta kurulum yapacağınız alanın büyüklüğü ve dışarıda aldığınız sinyal kalitesidir. Sonrasında kuruluma hazır seti size yollayabilir veya randevu durumumuza göre kurulum programımıza dahil edebilmekteyiz.

Soru: ELEKTRONİK BİLGİM YOK. NASIL KURABİLİRİM? CİHAZ İÇİN KURULUM HİZMETİNİZ VAR MI?

Cevap:   İstanbul içinde kurulum hizmetimiz bulunmaktadır. Çok fazla farklı frekans bulunan bölgelerde cihaz kurulumunun firmamızca sinyal yönü belirleyerek doğru banttan alınması şekliyle yapılmasını önermekteyiz.

İstanbul dışındaki müşterilerimize setlerimiz kuruluma hazır gönderilmekte ve Kurulum sayfamızın şifreleri paylaşılmaktadır. Tüm detay ve püf noktalarını kurulum alanımızdan edinerek cihazı rahatlıkla monte edebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’de 150’den fazla elektrik, elektronik, kamera, bilgisayar ve bilişim firmasına cihaz yollamaktayız. İl ve ilçenizi bize belirttiğiniz takdirde bölgenize yakın, bizimle daha önce çalışmış firmaların size kurulum konusunda destek olmalarını sağlamaktayız. 

İstanbul içi kurulum hizmetimiz ile ilgili detaylar için Kurulum Detayları sekmesinden bilgi alabilir veya iletişim sekmesinden bize ulaşabilirsiniz. 

Soru: ENTERFERANS NEDİR? NASIL SORUN YAŞARIM?

Cevap: Enterferans kelime anlamıyla sinyal karışması veya çatışması adıyla anılır. Sinyal veren bir kaynağın başka bir sinyalle çakışması sonrası oluşmakta ve her iki sinyal vereni deaktif etmektedir. Bu deaktif durum ancak RF ölçümleriyle sağlıklı sonuçlandırılır. Enterferans şikayeti aldığınız takdirde ücretsiz personel yönlendiriyor ve bölgedeki sinyal çakışmasını RF cihazlarımızla çözüyoruz. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SAYGILARIMIZLA

MBG BİLİŞİM HİZMETLERİ

SORUNUZ MU VAR? SORUN CEVAPLAYALIM!