Sık Sorulan Sorular

Soru: CEP TELEFONUM BULUNDUĞUM KAPALI ALANDA HİÇ ÇEKMİYOR. BU CİHAZLA SİNYAL ALABİLECEK MİYİM?

Cevap: Cihazlarımızın anakartları, dış alanda bulunan sağlıklı sinyali telefonunuzun çekmediği kapalı ortamlardaki (ev, ofis, fabrika, kalekol, konteyner vb) düşük veya sıfır sinyal olan alana taşımak amacıyla Türkiye bant ve elektrik yapısına %100 uyumlu şekilde Çin’in Guangdong şehrinde yer alan iş ortağı fabrikamızda özel olarak tasarlanmış ve CE sertifika belgesiyle yasal olarak ithal edilmiştir.

Soru: CİHAZLARIN SAĞLIĞA VEYA ÇEVREYE ZARARI BULUNUYOR MU?

Cevap: Hayır. Cihazlarımız sıfırdan radyasyon üretmediği için ve telefonunuz çekmiş olsaydı maruz kalacağınız sinyalin aynısını cihaz vasıtasıyla içeri taşımamıza yaramaktadır. Cihazlarımız dış alandan sinyal yansıtması yaptığı için öncelikli hedefi sinyalin girişine engel olan, duvar, metal, aliminyum gibi kapalı mekanlarıa, dışardaki sinyali taşımaya yaramaktadır.

Cihazlarımızın en güçlüsü evinizdeki normal bir modem ile eş değer güç üretmektedir.

Örnek vermek gerekirse, en çok satılan 3G cihazlarımız ortalama 100 metrekarelik yani 25×4 metre uzaklıkta alana sinyal yayabilmektedir. Sinyal gücü bu denli düşük bir cihazın baz istasyonuna veya insan sağlığına zarar verebilmesi teknik açıdan imkansızdır!

Soru: CİHAZLARINIZIN GARANTİSİ VAR MI?

Cevap: Tüm cihazlarımız 1 yıl firmamız garantisi kapsamındadır. Bozuk veya sorunlu cihazlarda birebir değişim yapılmaktadır.

1 yıl sonunda cihaz, anten veya konnektör gibi oluşabilecek tüm ihtiyaçlarınızda parça fiyatlarımızda minimum %5 fiyat indirimi uygulanmaktadır.

Tüm cihazlarımız atölyemizde sinyal testi yapılarak paketlenir ve test edilmeyen hiç bir cihaz müşterilerimize gönderilmez. 

Soru: CİHAZLARINIZ KAPALI ALANDA SIFIR SİNYAL OLAN VE HİÇ SİNYAL ULAŞMAYAN YERLERDE İŞE YARIYOR MU?

Cevap: Evet. Profesyonel kurulum hizmeti verdiğimiz yerlerde müşterilerimize kurulum öncesi arama yapamadığı yada telefonların çekmediği yerde, cihaz montajının ardından, yeniden arama yapmasını veya video açmasını istiyoruz. Sinyal performansınız istediğiniz düzeyde ise kurulumu tamamlıyoruz.

Yüzde yüz performans almadığımız hiç bir cihazın kurulumunu yarıda bırakmıyor ve sizi mağdur etmiyoruz. 

Soru: ALACAĞIM CİHAZ TELEFONUMA GELEN SİNYAL İLE UYUMLU MU? BULUNDUĞUM BÖLGEDEKİ FREKANSI NASIL ÖĞRENİRİM?

Cevap: Bölgenizde sinyal yayan baz istasyonunun hangi frekanstan yayın yaptığını bilmiyorsanız, telefonun en sağlıklı çektiği yerde (bu çatı veya kapı önü ya da binanıza max. 50 mt uzaklıktaki bir bölge de olabilir) bir Samsung (kod sadece Samsung modellerinde çalışır) telefon ile önce

Ayarlar – Bağlantılar – Mobil Ağlar sekmesinden 2G – 3G otomatik konumuna getiriyoruz.  Ardından *#0011# tuşlaması yaparak, çıkan Service Mode ekran görselini Whatsapp üzerinden destek hattımıza göndermeniz sonucunda hangi frekanstan yayın aldığınızı görüyor ve doğru ve çalışacak cihazın teşhisini yapabiliyoruz. 4.5G frekans öğrenmek için telefonunuzu yine aynı menüden LTE – 3G – 2G otomatiğe alarak aynı servis ekranından inceleme yapabilirsiniz.

Tüm operatörlerin 3G frekansı neredeyse Uluslarası 3G bantı olan 2100 üzerinden çalışırken, 4.5G frekansı tüm operatörlerde sürekli değişmektedir.

Bu nedenle 4.5G cihaz araştırması yaparken bölgenizde 4.5G’nin hangi frekansta yayın yaptığını frekans testi ile mutlaka öğrenin.  Çünkü pek çok yerde Turkcell 4.5G’yi 800mhz veya 1800 mhz bandından gönderirken, Türk Telekom 1800 veya 2600 mhz, Vodafone 900mhz bandından gönderebilmektedir.

LTE bandı sadece internet bandıdır. Konuşma için mutlaka 2100 veya 900 bandına ihtiyacınız bulunur. Bu nedenle yukarıda saydığımız bütün bu bantları bir cihazda toplamak ve her operatör için 4.5G’li cihaz kullanmak neredeyse imkansızdır.

Bu nedenle almak istediğiniz cihaz ile ilgili aradığınızda öncelikle cihaz kullanacağınız kapalı alanın metrekaresi ve bölgenizde hangi frekans değerinin sağlıklı olduğunu bilmeniz, bizim size yüzde yüz çalışacak ve performans alacağınız cihazı tavsiye etmemizi sağlayacaktır. 

Satın almadan önce bize belirtmeniz gereken en önemli nokta kurulum yapacağınız alanın büyüklüğü ve dışarda aldığınız sinyal kalitesi….

Soru: ELEKTRONİK BİLGİM YOK. NASIL KURABİLİRİM? CİHAZ İÇİN KURULUM HİZMETİNİZ VAR MI?

Cevap:   İstanbul içinde kurulum hizmetimiz bulunmaktadır. Çok fazla farklı frekans bulunan bölgelerde cihaz kurulumunun firmamızca sinyal yönü belirleyerek doğru banttan alınması şekliyle yapılmasını önermekteyiz.

İstanbul dışındaki müşterilerimize setlerimiz kuruluma hazır gönderilmekte ve Kurulum sayfamızın şifreleri paylaşılmaktadır. Tüm detay ve püf noktalarını kurulum alanımızdan edinerek cihazı rahatlıkla monte edebilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’deki pek çok elektrik ve elektronik firmasına ürün tedariği sağlamaktayız. İl ve ilçenizi bize belirttiğiniz takdirde bölgenize yakın, bizimle çalışmış firmalar var ise size kurulum ile ilgili olarak tavsiye edebilmekteyiz. 

İstanbul içi kurulum hizmetimiz ile ilgili detaylar için Kurulum Detayları sekmesinden bilgi alabilir veya iletişim sekmesinden bize ulaşabilirsiniz. 

Soru: EV – OFİSİMİN ÖNÜNDE VEYA CAMA YAKLAŞTIĞIMDA SİNYAL VAR. İÇERİDE ÇEKMİYOR. BU CİHAZ İŞİME YARAR MI?

Cevap: %100! Bulunduğunuz bölge çok apartmanların sık bulunduğu ve arada bir yerde ise ve cama yaklaştığınızda sinyal alabiliyorsanız tavsiyemiz dış anteni çatıya koyarak temiz bir sinyal almanız olacaktır.

Kurulum yaparken biz hangi sinyalin kaliteli, hangi banttan ve hangi yönden geldiğini tespit ederek en üst performansı verebilmekteyiz. Ancak siz kurulum yaptığınızda, karasal anten ayarlar gibi anteni sağ ve sol yöne çevirerek en iyi performansı kendiniz de bulabilirsiniz.

Soru: ÇİN’DE SATILAN UCUZ CİHAZLAR İLE FARKINIZ NEDİR?

Cevap: Dünyada bu ürünlerle ilgili pek çok üretici firma ve pek çok repeater modeli mevcut. Ancak her şeyin olduğu gibi bu cihazların da özellikle ülkemizde ve alışveriş sitelerinde taklitleri bulunuyor. Çinde yer alan alışveriş sitelerinde Türkiye’den çok daha ucuz rakamlara satılan benzer kısa sürede bozulan cihazlar ve Türkiye’de olmayan frekanslar gibi…

Ülkemizde de bazı merdiven altı firmalar tarafından satılmakta olan ve kısa süre içinde arızalanan ya da çalışmayan bu tür cihazlar nedeniyle mağdur olan müşteriler maalesef bu firmalara bir daha ulaşamamaktalar. Ya da bölgenizde çalışmayacağını bilmediğiniz cihazı iade etmek istediğinizde müşterilerden fahiş fiyatlar kesilmektedir. (Detaylar için “Önemli Bilgi” uyarımızı okuyabilirsiniz) Bu tür olaylar maalesef pek çok müşterimizin başına gelmektedir.

Firmamız tarafından özel siparişle ürettirilen GSG serisi cihazlar, Türkiye elektrik voltajları ve frekans aralıklarına tam uyumlu anakart gücü ve yüksek pil ömrüne sahip cihazlardır.

Emin olmadığımız ve dış alanda hiç sinyal bulunmayan veya anlattığınız detaylarca çalışmayacağını düşündüğümüz hiç bir yere KESİNLİKLE cihaz satışı yapmamaktayız.

Çünkü kargoladığımız ancak çalışmadığında iade edeceğiniz ürünümüz, yüksek rakamlar bağlayarak getirdiğimiz cihazlarımızın kargoda zarar görme riski doğurmaktadır. Yaptığımız telefon görüşme ve frekans testleri sonrasında cihazınız gönderilmektedir.

Bu nedenle sattığımız tüm cihazlara 1 yıl garanti ve 15 gün iade güvencesi vermekteyiz. Firmamızı Referanslar kısmında yer alan Türkiye’nin önde gelen pek çok firmasından sormanızı daha önce bizden aldıkları cihazlarla ilgili deneyimlerini dinlemenizi rica ederiz.

SAYGILARIMIZLA

MBG BİLİŞİM HİZMETLERİ

SORUNUZ MU VAR? SORUN CEVAPLAYALIM!

 

WhatsApp chat